BİLİMSEV ' DE 06 AĞUSTOS CUMARTESİ GÜNÜNDEN İTİBAREN TAM GÜN ATÖLYE PROGRAMI İLE  KATILIMCILARIMIZA ATÖLYE LİDERLİĞİ YAPACAK OLAN BİLİM EKİBİMİZ

 

Deniz Birol GÖKÇE

Yüksek Astronom

 

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde Galaksilerin yapısı üzerine Doktora yapmaktadır. Son yirmi yıldır üniversitelerin, STK’ların ve TÜBİTAK gibi kurumların düzenlediği sayısız ulusal ve uluslararası bilim ve toplum etkinliklerinde görev almıştır. Onlarca projede binlerce eğitmene astronomi, fizik ve robotbilim gibi alanlarda eğitmenlik yapan Deniz, proje fikir sahibi olduğu Bornova Belediyesi Mevlana Toplum ve Bilim Merkezinde Bilim Koordinatörlüğüne devam etmektedir. Bilimi sevdirmek ve bilimsel düşünceyi yaymak için birçok farklı bilim dalında çeşitli özgün atölyeler, bilim oyunları ve aktiviteler üretmenin yanında ilgili alanlarda eğitim ortamları da tasarlamaktadır. Çalışmalarından dolayı devamlı seyahat halindedir ve boş zamanlarını futbol ile bilgisayara ayırmakla birlikte uyumayı ve hayal kurmayı çok sever.

 

Dr. Coşkun Muzaffer ÇAMURDAN

PhD, Astronom

 

Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde doktora eğitimini tamamlamış, çift yıldızların yapısı ve evrimi üzerine bilimsel çalışmalar yürütmüştür. Bornova Belediyesi Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi proje fikir sahibi olarak 2010 yılındaki kurulumundan günümüze Merkez Koordinatörlüğü görevini yürütmektedir. Fizik, Kimya, Biyoloji, Astronomi, Bilim Tarihi ve Felsefesi, Matematik, Robot, Fosilbilim, Yenilenebilir Enerji ve Mekatronik Atölyelerinin kurulumu ve farklı yaş gruplarına yönelik eğitim programlarının tasarlanmasına öncülük etmiştir. Bilimin popülerleşmesi ve her yaştan bireye ulaşmasında ulusal ve uluslararası yenilikçi projeler geliştirmekte; özgün öğrenme ortamları ile eğitim ve programlarını tasarlamaktadır.

 

 

Melis YARDIMCI

Astronom

 

Ege Üniversitesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini bitiren Melis karadelikler üzerine akademik çalışmalar yürütmektedir. Ege Üniversitesi Gözlemevi’nde yapılan halka yönelik yaz okullarında eğitmenlik yapmaktadır. TÜBİTAK destekli Bornova Bilim Şenliği kapsamında düzenlenen “Temiz Enerji, Temiz Çevre” ve “Parkta Bilim Var!” şenliklerinde atölye lideri olarak görev almıştır. Temel bilimlerin hayatımızdaki yerini sorgulamadan arta kalan vakitlerinde eskiyen veya kullanılmayan eşyalardan yeni şeyler üretmeyi hobi edinmiştir.

        

 

        

Gülberk Çisem BOZ

Astronom

 

Ege Üniversitesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir ve yıldız aktiviteleri üzerine yaptığı bilimsel çalışmaların yanısıra bilim toplum faaliyetlerinde aktif olarak görev almaktadır. NASA Uzay Kampı Türkiye eğitmenleri arasındadır ve Gezegenevlerinde etkileşimli seminerler vermektedir. Çisem yüzücüdür ve profesyonel olarak yüzme antrenörlüğü de yapmaktadır.

 

 

 

 

Özge ÖZDOĞAN

 

Celal Bayar Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde eğitimine devam etmektedir, birçok temel programlama dilini bilmektedir ve özel olarak algoritma alanında kendini geliştirmektedir. Bornova Belediyesi Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nde Fizik, Mekatronik ve Robot atölyelerinde gönüllü rehberlik yapmaktadır. TÜBİTAK Robot Bilim Öğretmen Eğitimi’nde, bilim toplum etkinliklerinde, bilim şenliklerinde de rehberlik yapmakta olan Özge bilim şovlarında da gösteriler icra etmektedir.

 

 

 

Turan Ögetay KAYALI

Astronomi Eğitmeni

 

Ege Üniversitesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde eğitimine devam etmektedir. Birçok popüler bilim etkinliklerinde doğrudan görev almıştır ve bilim toplum projelerinde rehberlik yapmaktadır. Başta astronomi olmak üzere popüler bilim odaklı web sitelerinde yöneticidir ve yüzün üzerinde popüler bilim yazısı ve makalesi yayınlanmıştır. Mikrobiyoloji, biyokimya, fotoğrafçılık, resim, satranç, zeka ve matematik sorularına özel olarak ilgi duyan Öğetay tasarım programları kullanmanın yanısıra Arduino programlama üzerine de çalışmakta ve robotik bileşenler üzerine kendini geliştirmektedir.

 

 

Tuğba ÖRSEL

Fizikçi

 

Ege Üniversitesi Fizik Bölümü mezunudur. Bornova Belediyesi Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nde gönüllü rehberlik yapmaktadır. Tük Fizik Derneği Uluslararası Fizik Kongresi,  Genç Fizikçiler Kongresi gibi birçok kongreye dinleyici olarak katılmıştır. Lise eğitimini Bilişim Teknolojileri üzerine tamamlayan Tuğba Mevlana Toplum ve Bilim Merkezinde TÜBİTAK Robot Bilim Öğretmen Eğitimi projesinde ve birçok bilim şenliğinde rehber olarak görev almıştır.

 

 

Süleyman YEŞİL

Astronomi Eğitmeni

 

Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü eğitimine devam etmektedir. Kozmik Anafor isimli popüler bilim sitesinde popüler bilim makaleleri bulunmaktadır. Birçok bilim şenliğinde rehber olarak görev almıştır. Aynı zamanda Ege Üniversitesi Gözlemevi'nde gönüllü rehberlik yapmaktadır. Birçok yerel ve ulusal gazetede makaleleri bulunan Süleyman Astronomi dışında Meteoroloji, Arkeoloji, Mitoloji’ye de ilgi duymaktadır. Günlük vaktini Satranç ve Bilgisayar oyunlarına harcadığı da bilinmektedir.

 

 

Kazım Halaçlar

Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde yüksek lisansını tamamlayarak Paleontolog ünvanını almıştır ve Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nde ikinci yüksek lisansımı yapmaktadır. Üçü Uluslararası, ikisi b ilim okulu olmak üzere sekiz TÜBİTAK projesinde görev almıştır. Biri yurtdışında olmak üzere altı memeli fosil kazısında ve dört yüzey araştırmasında yer alan Kazım son beş yıldan buyana Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Müzesi’nde ilkokuldan üniversiteye ulaşan geniş bir yelpazedeki kitleye rehberlik de yapmaktadır. Kazılarda olduğu gibi doğada çadır kampı yapmak ve günlük hayatta bisiklet kullanmak en büyük zevklerindendir. 

 

 

 

Melike Bilgin

Ege Üniversitesi Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Günümüzden yaklaşık olarak 20 milyon yıl öncesine ait kemirgen  fosili çalışmaktadır ve ulusal, uluslararası birçok paleontololojik fosil kazılarına katılmıştır.   Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde uzun yıllardan buyana rehberlik yapmakta olan Melike ayrıca çocuklara bilimi ve doğayı sevdirmek adına yapılmış TÜBİTAK projelerinde de yine rehber olarak görev almıştır. Gezmek, yeni yerler görmek, keşfetmek en keyif aldığı hobileri arasındadır.