“BİLİMSEV” ETKİNLİK PROGRAMI

Program


 

Atölye İçerikleri:

 

Güneş Sistemi Modeli

 

Güneş sisteminde kaç gezegen var, ne kadar büyükler ve ne kadar uzaklar? Genç uzay kaşiflerimiz bu sorulara Astronomi atölyesinde yapacakları üç boyutlu maketler ile cevap bulmaya çalışacak ve dünya dışına küçük bir yolculuğa çıkacaklar.

 

Göktaşı Avcılığı

 

Nereden geliyor bu göktaşları ? İçlerinde ne var? Nasıl buluruz ? Göktaşları hakkında merak edilen birçok konuda bilgi edinecek olan kaşiflerimiz, göktaşı avcılığına ilk adımlarını çevrelerinde yapacakları araştırma ile atacaklar. Gerçek bir göktaşı bulmanın heyecanı bir yana, göktaşı avcılığında da ilk rütbelerini alacaklar.

 

Su Roketi

 

Roketler nasıl çalışır ? O kadar yükseğe nasıl ulaşılır ? Fizik yasaları hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı. Üstüne bir de genç uzay kaşiflerinin tasarlayacakları roketler suyla çalıştığı düşünülürse. Hem roket fırlatacaklar hem de ıslanacaklar!

 

Güneş Gözlemi

 

Güneşte neler oluyor? Güneşi nasıl gözleriz ? Genç kaşifler özel güneş filtreli teleskopumuzla gözlem yaparken güneş üzerindeki aktiviteleri görme ve öğrenme imkanı bulacaklar.Güneş keşfedilmek için kaşiflerini bekliyor.

 

Kimya Nedir?

 

Kimyanın ilgi alanı nedir ? Hayatımızda kimyayı nerelerde kullanırız? Ve daha birçok sorunun cevabına genç bilimcilerimiz eğlenceli deneylerle ulaşacaklar.

 

Fildişi Macunu

 

Fillerin dişleri için ne kadar diş macun gerekir ? Kimyanın en eğlenceli deneylerinden biri sizleri bekliyor. 

 

Arı Maya

 

Arılar sadece bal yapıp bizleri mi sokar? Eğlenceli bilim oyunumuzda arılar gibi yaşayarak onların hayatını öğrenebilirsiniz. Bu oyunu gençler kadar yetişkinler de ilgi ile izleyecek, katılabilecektir.

 

Biyoloji Nedir?

Biyoloji dediğimizde aklınıza neler geliyor? Canlı ile cansız arasındaki farkı nasıl belirleriz? Büyük canlılar ile gözle görülemeyecek küçük canlılar arasındaki farklar nelerdir? Canlıların dünyasına atılacak ilk adım sizleri bekliyor.

3 Boyutlu Hücre Modeli

Canlıları oluşturan en küçük yapı birimi olan hücreyi neler oluşturur?  Bu hücreyi gözle görünür büyüklüğe getirseydik nasıl olurdu?  Genç araştırmacılarımız hem lezzetli hem de büyük bir hücreyi pastadan yapacaklar. Etkinliğin hemen ardından mikroskop ile küçük dünyaya yolculuk sizleri bekliyor.

Fizik Nedir?

Doğada gerçekleşen birçok olayı nasıl açıklayabiliriz? Rastgele ya da şans eseri gerçekleşen olayların arkasında hangi evrensel yasalar ver? Adı bile geçtiğinde gözümüzde büyüyen fiziği anlamak hiç bu kadar kolay olmayacak.

İğne Deliği Kamerası

Nasıl gördüğümüzü hiç merak ettiniz mi? Etrafımızdaki görüntüleri küçük bir iğne deliğinden bakabilir miyiz? Basit bir kamera üretmek için sizleri bekliyoruz.

Usturlab Yapımı

Binlerce yıl önce bilim insanları gökyüzünü kendi yaptıkları basit aletler ile incelemişler.  Benzer aletleri beraber üretip kullanmak ister misiniz?

Kazı Etkinliği – Geçmişe Yolculuk

Milyonlarca yıl öncesinde yaşayan canlıları zamanda yolculuk yapmadan görmek isteyen tüm meraklı zihinler! Kazı alanında fosilleri keşfederek geçmişi gün yüzüne çıkarın.

Kazı Etkinliği – Fosillerin Hayata Dönüşü

Ne kadar derine kazarsanız zamanda o kadar geriye gidersiniz. Tarihin eski canlıları kazı alanının en alt bölümünde ortaya çıkmak için bekliyor.

Jura-Macera Oyunu

Elinizde garip bir harita ve ufak bir ipucu.  Dinozorlar hakkında bir sürü soru ve bulunması gereken cevaplar. Jura macera oyunu tüm heyecan ve hareketliliğiyle sizleri bekliyor.